3 niesamowite cele podróży, które są warte zachodu

Londyn w Anglii

Są takie miasta, które powinien odwiedzić każdy, przynajmniej raz w życiu. Dziś przedstawiamy 3 z nich – piękne, stare metropolie leżące w Europie, o ok. 2-3 godziny lotu z każdego polskiego lotniska.

Wielka Brytania – Londyn

Londyn jest największym miastem europejskim, Unii Europejskiej, a także jednym z największych miast na świecie.

Wybierając się tam, koniecznie trzeba zobaczyć Tower of London, który pełnił kiedyś funkcje obronne i pałacowe, był też więzieniem i miejscem egzekucji – znajduje się tam słynna Bloody Tower.

Można odnaleźć tam jeszcze napisy wyryte przez więźniów. Inny słynny punkt Londynu to Big Ben na Wieży św. Szczepana należącej do Pałacu Westminsterskiego. Znajduje się tam potężny dzwon, który waży 13 ton i największy zegar Wielkiej Brytanii, o średnicy tarczy 7,5 m, oraz wskazówkach długości 4,25 m.

Symbolem Londynu jest również Most Tower Bridge nad Tamizą. W jego wieżach znajduje się muzeum historii mostu. Jest możliwość wejścia na górny pomost, obecnie skąd roztacza się niezapomniany widok.

Siedziba Królowej, czyli Pałac Buckingham jest w pewnej części udostępniona zwiedzającym. Na placu przed nim znajdziemy pomnik Królowej Victorii. Po zwiedzaniu warto odpocząć w słynnym Hyde Park, w którym każdy może przemawiać i wyrażać swoje poglądy.

Włochy – Rzym

Rzym jest stolicą Włoch położoną w środkowej części tego kraju, wśród wzgórz, nad rzeką Tybr. Uznawany jest za światowej sławy ośrodek turystyczny. Na jego terenie znajdują się bogate zabytki z okresu starożytności i średniowiecza, w tym bazyliki kościoły, pałace, słynne Koloseum, mnóstwo akweduktów i fontann.

Będąc w Rzymie warto wstąpić do tamtejszych muzeów z całym bogactwem eksponatów. W Rzymie odwiedzić trzeba Kapitol i koniecznie Koloseum. Warto zobaczyć też Palatyn i Panteon, który jest w Rzymie jedynym zupełnie niezmieniony obiektem od czasu swojego powstania aż do dzisiaj.

Ciekawa jest również Piramida Cestiusza, gdzie znajdziemy Ołtarz Ojczyzny. Innymi słynnymi i pełnymi turystów miejscami są Pole Marsowe czy Schody Hiszpańskie, na których odbywały się słynne pokazy mody.

Sztokholm – Szwecja

Sztokholm jest największym i najważniejszym miastem Szwecji i jednocześnie jego stolicą, siedzibą rodziny królewskiej, parlamentu oraz rządu. Jest też siedzibą administracji regionu Sztokholm. Miasto leży w centralnej części Szwecji, na 14 wyspach, połączonych 53 mostami.

Częściowo leży także na stałym lądzie nad bałtycką zatoką Saltsjön i jeziorem Melar, gdzie znajduje się cieśnina Norrström. Cały teren sztokholmskiej metropolii to ponad 24 tysiące różnych wysp i pomniejszych wysepek, co sprawia, że miasto to, podobnie jak Amsterdam nazywa się Wenecją Północy.

Praktycznie dwie trzecie powierzchni miasta to woda i zieleń lasów i parków, tylko niecała jedna trzecia terenu jest zabudowana. Wśród zabudowań tych znajduje się za to około siedemdziesięciu muzeów.

Klimat Sztokholmu jest bardzo zróżnicowany, charakterystyczne dla niego są spore różnice w trwaniu pór dnia w zależności od pory roku.

I tak, w zimie trwa on około sześciu godzin, za to w czerwcu rozciąga się nawet do 18 godzin, dlatego też na wycieczkę do Sztokholmu najlepiej wybrać się latem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *