Jak zaplanować urlop z dala od tłumów

wybrzeże

Całkowite uniknięcie towarzystwa innych ludzi podczas wakacji nie jest łatwe, ale nie jest też niemożliwe. Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów na to, jak uniknąć tłumów na swoim wyjeździe i cieszyć się bardziej kameralną atmosferą i… lepszym tłem do zdjęć.

1. Planuj z wyprzedzeniem

Jeśli nie wyjeżdżasz spontanicznie, masz możliwość sprawdzić wcześniej, w jakich terminach dane miejsce przeżywa największe oblężenie. W większości przypadków jest to szczyt sezonu urlopowego (jeśli chodzi o miesiące), weekendy (jeśli chodzi o dni tygodnia) i popołudnia (jeśli planujesz, kiedy odwiedzić muzeum lub inną atrakcję).

2. Przyjeżdżaj wcześniej

Ludzie często całkowicie zmieniają swoje senne nawyki na wakacjach i śpią do późna, potem jedzą duże śniadanie i na zwiedzanie wybierają się dopiero przed południem. Jeśli jednak trochę się poświęcisz i ruszysz w drogę wcześniej, gwarantujemy, że u swojego celu zastaniesz mniej ludzi.

3. Zamawiaj wcześniej bilety

Jeśli nie chcesz czekać w kolejkach razem z innymi urlopowiczami, sprawa jest prosta – kupuj bilety przez internet. Większość atrakcji oferuje obecnie taką możliwość, co więcej, właściciele internetowych rezerwacji często mogą liczyć na osobne wejście/kolejkę.

4. Wybieraj miejsca, które nie są tak popularne

Miasta takie jak Wenecja, Rzym, Wiedeń, Londyn czy Amsterdam chce odwiedzić każdy turysta. Tymczasem Europa (i świat w ogóle) ma mnóstwo ciekawszych, choć mniej znanych zakątków, gdzie na ulicach można spotkać prawdziwych mieszkańców, nie tylko turystów. Mniejsze tłumy znajdziesz m.in. w regionach bałkańskich, albo nawet w mniejszych, nie stołecznych miastach Europy Zachodniej.

5. Zaplanuj dłuższy pobyt

Skacząc z jednego miejsca do kolejnego często stwarzamy sobie presję, by w jak najkrótszym czasie dotrzeć do najpopularniejszych atrakcji w okolicy. Ten sam pomysł mają setki innych turystów. Jeśli chcesz naprawdę dobrze poznać jakieś miejsce, daj sobie więcej czasu. Zobaczysz, jaki jest jego naturalny rytm, kiedy przy danej atrakcji jest mniej ludzi i wtedy będziesz mógł tam się wybrać bez większego stresu, mając więcej przestrzeni dla siebie.

Znasz jeszcze jakieś sposoby na unikanie tłumów w wakacje? Daj znać w komentarzach!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *